ZAJĘCIA DODATKOWE

W dzisiejszych czasach zajęcia dodatkowe dla dzieci to wręcz obowiązek. Zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne, językowe- oferta jest szeroka, a możliwości wyboru są nieograniczone. Głównym zadaniem wszelkich kółek zainteresowań jest rozbudzanie w dziecku pasji do wybranej dziedziny, a także rozwój umiejętności oraz wrodzonych talentów. Zajęcia dodatkowe mogą także pomóc w opanowaniu nowego materiału lub ułatwić naukę przedmiotu, z którym nasza pociecha ma trudności. Ważne jednak, by nie stały się dla nas, rodziców, formą wypełniania dzieciom wolnego czasu, którego my sami nie możemy zapełnić.

Wybierając zajęcia warto o tym kilkakrotnie porozmawiać z dzieckiem, wysłuchać jego oczekiwań i wyborów. Przedyskutujcie te decyzje, poznajcie powody, którymi się kierowało- czy rzeczywiście tego właśnie chce, to go interesuje czy też wybór padł na warsztaty, na które właśnie zapisał się ulubiony kolega czy koleżanka. Starajmy się także nie kierować własną ambicją i niespełnionymi marzeniami. To, że mama Zuzi marzyła o aktorstwie nie znaczy, że Zuzia będzie zainteresowana kółkiem teatralnym, a to, że tata Janka był świetnym piłkarzem nie znaczy, że jego syn poszedł dokładnie w jego ślady. Dlatego też dobrą alternatywą jest zapoznanie się z ofertą wielu dostępnych zajęć, a potem wspólne, rodzinne omówienie możliwości i korzyści.

Czy warto zapisać na kursy dodatkowe najmłodszych? Na pewno tak, o ile tylko pomiędzy przedszkolem lub szkołą a zajęciami damy dziecku możliwość na zwykłą zabawę. Czas wolny, podczas którego dziecko samo się bawi, jest równie ważny, jak czas spędzony na przyswajaniu nowych zdolności, nawet tych, które wiążą się z największą pasją. Być może w domu dziecko będzie wykorzystywało zdobytą wiedzę lub umiejętności, jednak najważniejsze, że zrobi to dobrowolnie, dodając do tego własną wyobraźnię i kreatywność. Jednocześnie nie zapominajmy, że dziecko będzie chciało podzielić się z rodzicami tym, czego się nauczyło, dlatego chwalmy i motywujmy, bądźmy rodzicami uczestniczącymi w życiu naszych dzieci i zaciekawionymi. Tylko dobrze dobrane zajęcia połączone z beztroskim dzieciństwem, przez co rozumiem czas na zabawę i zwykłe przebywanie w towarzystwie rodziców, da nam przepis na sukces.

Karolina Laurentowska