SZEŚCIOLATEK W SZKOLE

Sześciolatek w szkole to temat wywołujący ogromne emocje wśród rodziców. Ile głosów za, tyle głosów przeciw. Stojąc jednak w obliczu nieuniknionego, jakim jest obowiązek wysłania sześciolatków do klasy pierwszej, jako rodzic możesz ułatwić swojemu dziecku start i stymulować jego rozwój. Oto kilka rad, które mogą pomóc w tym nowym, dla Was wszystkich, czasie:

  1. Wspieraj swoje dziecko, chwal za postępy i najmniejsze sukcesy.
  2. Słuchaj swojego dziecka, pytaj jak było w szkole, wykazuj zainteresowanie.
  3. Wykonuj z dzieckiem czynności, które rozwijają jego umiejętności manualne. Dzięki temu łatwiej mu będzie pisać czy rysować figury geometryczne
  4. Motywuj i rozmawiaj. Nie bój się poruszać tematu emocji i sposobu na radzenie sobie z nimi.
  5. Nie wyręczaj swojego dziecka w codziennych obowiązkach ani nie zwalniaj go z nich. Ważne jest, by Twoje dziecko zrozumiało, że szkoła to teraz nowy etap w Waszym życiu, a nie trudne doświadczenie.
  6. Im bardziej zestresowany rodzic, tym bardziej zestresowane dziecko. Zaufaj swojemu dziecku i obserwuj go. Interweniuj tylko wtedy, kiedy zauważysz lub usłyszysz coś niepokojącego.
  7. Poświęć godzinę dziennie na zabawy edukacyjne rozwijające wyobraźnię oraz umiejętności Twojego dziecka. Wspólnie czytajcie książki, a potem porozmawiajcie o ich treści, poproś dziecko o streszczenie usłyszanej właśnie historii lub o wymyślenie dalszego ciągu; układajcie klocki; wymyślajcie nowe zastosowanie dla znanych Wam przedmiotów.
  8. Pomagaj w przyswajaniu nowo nabytej wiedzy. Dowiaduj się, czego uczyło się Twoje dziecko w szkole i powtarzaj materiał poprzez zabawę.
  9. Bądź w stałym kontakcie z wychowawcą, nie bój się pytać. Jeśli coś będzie Cię niepokoić informuj go o tym.
  10. Karolina Laurentowska