Aby umówić się na wizytę i skorzystać z naszych usług prosimy zadzwonić pod numer:
Przygotowanie edukacyjne na każdym szczeblu
ŻŁOBEK
Decyzja o wysłaniu dziecka do żłobka jest jedną z trudniejszych dla rodzica, ale i niosącą za sobą wiele korzyści, takich jak uspołecznienie pociechy, przedstawienie jej nowych bodźców i stymulatorów oraz pozwolenie na poznawanie świata poza „naszym domowym”. Jak jednak odpowiednio przygotować malucha oraz nas samych do tego poważnego kroku?
Przede wszystkim, wybierając żłobek kieruj się własną intuicją, odwiedź kilka placówek z dzieckiem, aby mogło ono poznać otoczenie, obserwuj jak zachowują się dzieci, które już tam uczęszczają (czy swobodnie się bawią, są zadowolone, lgną do opiekunek).
Po wybraniu odpowiedniego miejsca pamiętaj o godzinach adaptacyjnych. Przedstaw opiekunom rytm dnia Twojego dziecka oraz jego nawyki tak, aby pobyt w żłobku nie zaburzył dotychczasowej regularności. W trakcie godzin adaptacyjnych pozostań z dzieckiem w wybranej placówce (to uspokoi zarówno dziecko, jak i rodzica), ale jeśli Twoja pociecha oswoi się z otoczeniem oraz nowymi towarzyszami zabawy, zostaw je na jakiś czas, pozostając w kontakcie z pracownikami żłobka.
W domu mów dziecku o tym, co go czeka. Przedstawiaj walory żłobka, tłumacz dlaczego będzie tam chodzić. Niezależnie od wieku, mały człowiek ma prawo wiedzieć co go czeka oraz dlaczego.
Pozostawiając pociechę pod opieką żłobka zawsze żegnaj się z nią, ale w razie ataku płaczu malucha nie wpadaj w panikę, tylko zaufaj opiekunom (w końcu dlatego padło właśnie na to miejsce).
Zawsze pozostawaj w kontakcie ze żłobkiem – pamiętaj aby w telefonie mieć numer bezpośrednio do opiekuna, ważne również, aby Twój numer był znany nowym „ciociom” lub „wujkom”. Obserwuj także dziecko, kiedy będziesz już w domu, jego zachowanie oraz reakcje. Jeśli coś Cię niepokoi porozmawiaj w żłobku co mogło być tego przyczyną. Maluch może odreagowywać przeżycia z całego dnia, dlatego pozwól mu na to. Słuchaj siebie i swojego dziecka, ale zawsze pamiętaj, że wszyscy potrzebujecie czasu na oswojenie się z nową sytuacją.
PRZEDSZKOLE
Jak przygotować dziecko na przedszkole? Przede wszystkim rozmowa! Cierpliwie odpowiadaj na pytania, opowiadaj o zbliżającej się nowej rzeczywistości, przedstawiaj walory (zabawy z innymi dziećmi, mnogość zabawek, ciekawe zajęcia).
Inaczej niż w żłobku, w przedszkolu każda pociecha musi dopasować się do rozkładu dnia, dlatego postaraj się o jego rozpiskę i spróbuj w domu wprowadzać ją w życie (pory snu, posiłków czy spacerów).
Zanim przygoda zacznie się „na poważnie” zapytaj w placówce czy możliwa jest wizyta malucha w celu oswojenia się z miejscem. Możesz też zabierać dziecko na spacer w okolice przedszkola opowiadając o tym, co się tam dzieje, pokazując wszystko, co może zainteresować przyszłego przedszkolaka (plac zabaw, malunki, bawiące się dzieci). Ważne również, by Twoje dziecko znało podstawowe ramy współżycia z rówieśnikami, staraj się więc by Wasz czas spędzać wśród innych maluchów, dzięki czemu zobaczysz jak Twoja pociecha funkcjonuje w grupie.
Upewnij się, że Twoje dziecko jest gotowe na reguły w przedszkolu (np. jeśli jeszcze korzystacie z pieluszek dowiedź się, jak wygląda tam ta kwestia)
Kiedy już wszystko nabierze tempa i przedszkole stanie się częścią Waszego życia znowu najważniejsza będzie rozmowa. Wypytuj zarówno przedszkolanki, jaki i dziecko o spędzony dzień, ale pamiętaj, że tak jak dla Ciebie, tak i dla malucha jest to sytuacja wymagająca czasu, dlatego nie panikuj na wieść, że nowy przedszkolaczek był nieśmiały i markotny. Tylko Twój spokój i wsparcie mogą pomóc małemu człowiekowi w przezwyciężeniu strachu przed nowym.
SZKOŁA
Szkoła to poważny krok w życiu Twojego dziecka, dlatego ważne jest, aby odpowiednio go do tego przygotować. Warto już znacznie wcześniej rozmawiać o tym, jak wyglądają lekcje (ważne jednak, by unikać straszenia szkoła np.” tam dopiero zobaczysz, co to nauka”, „ w szkole już nie będziesz mógł tak się kręcić na krześle”). Wspólnie przygotujcie niezbędne akcesoria i materiały, takie jak piórnik, plecak czy zeszyty. Wcześniej upewnij się, jakiej wyprawki wymaga szkoła.
Możecie, w ramach małego treningu, bawić się w szkołę. Dzięki temu Twoje dziecko pozna, na czym polegają zasady panujące na zajęciach. Nie zapominaj także o zabawach rozwijających wyobraźnię oraz zdolności manualne.
Załóżcie kalendarz ucznia, na podstawie którego wyjaśnisz przyszłemu uczniowi jak wygląda rok szkolny, zaznaczycie wakacje oraz ferie. Wspólnie przygotujcie także w pokoju miejsce do nauki oraz odrabiania zadań domowych. Niech ten kącik będzie urządzony według preferencji dziecka.
Poprzez rozmowę przygotuj dziecko na to, że od września zmieni się jego rytm dnia, wyjaśnij czym jest zadanie domowe, jak wygląda nauka. Przeglądnijcie podręczniki, opowiedz o swoich pozytywnych doświadczeniach z okresu szkolnego. Najważniejsze jednak to wsparcie dziecka i zaufanie mu. Szkoła to mały krok w kierunku dorosłości i mimo, że jeszcze długa droga przed Wami to wypracowanie na tym etapie dobrych nawyków będzie procentować w późniejszych latach.
Karolina Laurentowska