Depresja kobiet – problem społeczny i medyczny. W XXI wieku nie ma powodu, aby cierpieć..

Zaburzenia depresyjne stały się obecnie jedna z dominujących chorób w świecie.
Liczba osób cierpiących na depresję z roku na rok zwiększa się, jednak niewspółmiernie wolniej do wzrostu ilości osób, które potrzebują pomocy wzrasta - z jednej strony świadomość ludzie, że to jest choroba i należy ja leczyć, z drugiej strony bardzo wolno wzrasta liczba wykwalifikowanych specjalistów którzy potrafią chorobę zdiagnozować i udzielić skutecznej  pomocy.

Na depresję narażeni jesteśmy wszyscy, niezależnie od wieku, płci, rasy, wykształcenia. Stąd oferta pomocy dedykowana jest do wszystkich.

PSYCHOMedical  od wielu lat - wcześniej jako firma jednoosobowa, obecnie jako Podmiot Leczniczy współpracuje w zakresie szkoleń specjalistycznych z Beskidzką Izbą Lekarską, z Urzędem Marszałkowskim, wraz ze Stowarzyszeniem "Felicitas" ze Starostwem Powiatowym w Bielsku-Białej, ze szkołami na terenie miasta Bielsko-Biała.
PSYCHOMedical już był organizatorem szkoleń. Konferencje dotyczyły problematyki nerwic, zaburzeń snu, zaburzeń otępiennych, problemów jakie występują u dzieci i młodzieży.

W 2016 roku wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu organizujemy wraz z Beskidzka Izba Lekarska, stowarzyszeniem "Felicitas" oraz Starostwem Powiatowym organizujemy jednodniową konferencję naukową poświęconą zaburzeniem depresyjnym u kobiet.

Zaproszeni znamienici wykładowcy z całej Polski, przedstawią problem zaburzeń depresyjnych u kobiet.
Depresja, jak już wspomniałam, dotyka osób w każdym wieku. również kobiet w okresie prokreacji, młodych kobiet, u progu życia. Wtedy zawsze pojawia się dylemat, czy mogę planować posiadanie potomstwa gdy choruję? Czy mogę brać leki, gdy planuję ciążę? Czy mogę brać leki, gdy już jestem w ciąży? Co lepsze dla dziecka? Gdzie jest granica? Czy mogę karmić naturalnie po urodzeniu dziecka? Jeżeli tak, to jakie leki?

Wykład pana Profesora doc.dr hab. Przemysława Bieńkowskiego zajmie się bardzo ważnym i trudnym tematem, dodatkowo owianym przekłamaniami, wynikającymi często z niewiedzy.

Często zastanawiamy się, jak zaprogramowany jest nasz mózg? Bo nasz mózg, to ogromny pojemnościowo twardy dysk, co rusz zaskakujący nas ogromem możliwości, a jednocześnie ograniczający możliwości naszych interwencji, z uwagi na właśnie to zaprogramowanie. Im więcej wiemy, tym coraz więcej w nas pokory.

Ten temat postara się zgłębić jeden z najlepszych fachowców w tej dziedzinie, Pan doc.dr hab. Michł Lew-Starowicz.

Zmiany hormonalne, jakie przez okres całego naszego życia nam towarzysza, wyznaczają rożne aktywności. I te dobre i niestety, tez te niekorzystne z naszego ludzkiego punktu widzenia.
Takim bardzo trudnym a jednocześnie wąskim okresem w życiu każdej kobiety, jest okres menopauzy.
Menopauza zaczyna się znacznie wcześniej, niż pojawią się zewnętrzne jej objawy, i trwa również znacznie dłużej. Zaburzenia hormonalne w tym okresie w kobiet, powodują że są one znacznie bardziej podatne za zaburzenia funkcji psychicznych niż w każdym innym okresie swojego życia. Depresja jest stanem, który bardzo często towarzyszy okresowo przekwitania. Związane jest nie tylko z faktem, ze się po ludzku starzejemy, na zewnętrzna atrakcyjność spada, dzieci, które do tej pory były często jednym z celów lub wręcz jedynym celem w życiu, odchodzą z domu, zakładają własne "gniazda". To tez okres, gdy dochodzi do utraty partnera życiowego. Również rynek pracy dla kobiet w tym okresie często jest nieprzyjazny. I do tego wszystkiego pojawiają się zmiany hormonalne, które znacznie bardziej niż w innych okresach życia predyspozycjami do zaburzeń depresyjnych.

Pan Profesor doc.dr habilitowany Maciej Wilczak znany wspaniały wykładowca, którego każdy wykład jest spektaklem wiedzy i rewelacyjnych umiejętności  aktorskich, w prosty i przystępny sposób przedstawi aktualna wiedzę na temat mitów  faktów związanych z terapią hormonalną w okresie menopauzy.

W imieniu swoim, PSYCHOMedical oraz Beskidzkiej Izby Lekarskiej zapraszam chętnych do uczestnictwa w tym spektakularnym wydarzeniu.
Na pewno każdy znajdzie dla siebie coś, co będzie dla niego pobudzające, szkolące, wzmacniające. Będzie jednocześnie okazją do spotkania się w gronie mądrych, przyjaznych ludzi, w atmosferze godnej tego jedynego w naszym regionie wydarzenia.

Konferencja odbędzie się dnia 16.04.2016r. - sobota – godzina 9.00 -15.00.

Zapisy w PSYCHOMedical sekretariat – tel. 514908300, 338160818.  

Jolanta Klemens
PSYCHOMedical