Naukowcy z GUMed prezentują podstawowe informacje na temat etiologii, patogenezy, diagnostyki (ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia obrazowania tomokomputerowego), obrazu klinicznego, leczenia i zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Zwracają uwagę na specyficzne zagrożenia wynikające z udzielania świadczeń z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii.
Obecnie wiadomo, że wirus dotarł m.in. do Europy (również do Polski), a najwięcej zachorowań odnotowano w północnej części Włoch. Wiedza na temat epidemiologii dynamicznie się zmienia i codziennie otrzymujemy nowe dane. Niniejsza praca ma na celu przestawienie aktualnych informacji na temat COVID-19, ważnych z punktu widzenia lekarza specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii oraz osób szkolących się w tej specjalności. Zdajemy sobie sprawę, że nasza wiedza bardzo szybko się zmienia, konieczne jest zatem śledzenie źródeł internetowych, w tym strony Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Bieżące informacje i zalecenia można też znaleźć na stronie: konsultantait.gumed.edu.pl
Poniżej link do całego artykułu:
https://www.termedia.pl/mz/COVID-19-co-dzisiaj-powinien-wiedziec-anestezjolog,37186.html
Artykuł Magdaleny A. Wujtewicz, Anny Dylczyk-Sommer, Aleksandra Aszkiełowicza, Szymona Zdanowskiego, Sebastiana Piwowarczyka, Radosława Owczuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
- W ostatnich miesiącach 2019 r. świat obiegły niepokojące wiadomości z Chin na temat zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe spowodowane – jak się okazało – koronawirusem. Pierwotnie określono go jako 2019-nCov, później jako SARS-CoV-2. Chorobę przez niego wywołaną Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO) nazwała (11 lutego 2020 r.) COVID-19.