Wspólnie wygramy z depresją

Tegoroczna odsłona kampanii „Depresja. Rozumiesz – pomagasz” organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia, podpowiada jak rozmawiać z chorym, by kontakt miał wymiar terapeutyczny. Daje też wiele innych praktycznych wskazówek dla dotkniętych depresją i ich rodzin.

 

Z badań zrealizowanych przed rokiem na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika, że 62 proc. Polaków podejrzewało, że osoba z ich otoczenia cierpi na depresję, a 49 proc. badanych wskazało członka najbliższej rodziny. Problemy wywołane pandemią Covid-19 jeszcze pogorszyły nastrój Polaków. Lęk o byt w obliczu utraty pracy i dochodu, poczucie nienaturalnej izolacji to dziś doświadczenie wielu rodzin.

Konieczność przestawienia się na nowy – zdalny tryb pracy albo wykonywania obowiązków ze świadomością ryzyka zakażenia, przymus pogodzenia się ze zmniejszeniem dochodów – to czynniki stresowe, z którymi zmagają się dzisiaj ludzie w sile wieku. Młodsi borykają się z nienaturalnym dla nich stanem ciągłego przebywania w domu, brakiem kontaktu z rówieśnikami i utratą pasjonujących aktywności. Seniorzy cierpią z samotności i obawy przed śmiertelną chorobę. Czują się odizolowani, źle znoszą cierpkie komentarze obcych i bliskich im ludzi.

Mimo realnie trudnych okoliczności musimy pamiętać, że jeśli stan negatywnego myślenia, głębokiego smutku, lęku, poczucia bezradności, trwa bez przerwy dwa tygodnie, to już sygnał, że może rozwijać się depresja. Zwłaszcza, gdy chwili ulgi nie przynoszą korzystne wydarzenia: dobra pogoda, spacer, wesoły film, spotkanie z bliskimi itp.

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronach:

https://kobieta.onet.pl/wspolnie-wygramy-z-depresja/y28c0ce

https://wyleczdepresje.pl/