Cyberzaburzenia

"Izolacja społeczna spowodowała, że większość naszych kontaktów przeniosła się do cyberprzestrzeni.

Pomimo wielu plusów niesie to jednak za sobą wiele zagrożeń, zwłaszcza, jeżeli chodzi o młodszych użytkowników Internetu.

Dzięki uprzejmości Pana Mariusza Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej w Milanówku i Pana Tomasza Kozłowskiego z Poznańskiego Centrum Szkoleniowo Badawczego oraz Fundacji Bonum Humanum prezentujemy Państwu materiały dotyczące

Cyberzaburzeń - stanowiących szczególny rodzaj zagrożenia w dobie koronawirusa.

"Cyberzaburzenia - zjawisko - rozwój zachowań problemowych - diagnoza - profilaktyka" Zagrożenia w dobie koronawirusa

Czas koronowirusa -
zwiększa czas aktywności dzieci w sieci. Po pierwsze jest to ich podstawowy środek kontaktu z rówieśnikami i po drugie sieć jest od 25 marca br. przestrzenią edukacyjną. Ta sytuacja nasila ryzyko „wchłonięcia w sieć”, co jest określane jako cyberzaburzenia. Dochodzi do tego wielogodzinne oglądanie atrakcyjnych filmów. Ponieważ młode mózgi (ośrodkowe układy nerwowe) bardzo szybko „nawiązują więź” z cybertechnologiami, skutkuje to silnym pobudzaniem neuroprzekaźników. Na skutek wydzielania dużej ilości serotoniny i dopaminy ich OUN szybko uczą się funkcjonowania w nowych warunkach biochemicznych. Ponieważ mózgi „lubią” być tak „wzmacniane” mamy do czynienia z ich „buntem” w przypadku ograniczenia kontaktu ze smartfonem, TV, X-boxem, komputerem itp. Ta sytuacja wymaga stosowania zdecydowanych zabiegów profilaktycznych, modelowania relacji dziecko - TC oraz wiedzy o mechanizmach cyberzaburzeń.

 

 

Materiał opracowany przez Centrum Profilaktyki Społecznej i Fundację Bonum Humanum

 

Materiały dostępne również na Facebooku PSYCHOMedical - https://www.facebook.com/psychomedicalBB