Zaburzenia jedzenia u dzieci i młodzieży

Selektywne zaburzenia odżywiania (SED) to rodzaj zaburzenia psychicznego, które polega na odczuwaniu silnej niechęci w kierunku jedzenia lub wręcz lęk przed jedzeniem. Osoby cierpiące na tę przypadłość jedzą tylko jedną lub kilka określonych potraw. Kiedy tylko zobaczą jakiś inny posiłek, mogą doświadczyć ataku paniki. Jakie są jeszcze objawy tego schorzenia? Jakie są jego przyczyny i jak można je leczyć?

Selektywne zaburzenie odżywiania ma często swój początek w pierwszym okresie życia, wtedy kiedy wprowadza się do diety dziecka nowe potrawy, lub we wczesnym dzieciństwie, ale nie później niż przed ukończeniem 6 roku życia.

Ważne
Jakie są niebezpieczne skutki?
Dieta składająca się z jednych i tych samych składników z pewnością doprowadzi dziecko do zaburzonego rozwoju, dając takie objawy jak niedożywienie czy zahamowanie wzrostu, a także niedokrwistość, niedobory białka, witamin i mikroelementów. Wystąpić mogą także inne negatywne skutki. Abi Stroud odżywiała się jedynie frytkami, białym chlebem i żółtym serem, co doprowadziło ją w wieku 16 lat do wagi 95 kg. SED prowadzi nie tylko do zaburzeń związanych z żywieniem. Może też powodować problemy z motoryką jamy ustnej, wadami zgryzu czy opóźnieniem mowy. Dzieje się tak, gdy dziecko odmawia spożywania pokarmów, które wymagają gryzienia i żucia.