Leczenie depresji u dzieci i nastolatków

Szacuje się, że ok. 1/3 polskich nastolatków wykazuje objawy depresji. Z tej grupy 1 na 100 osób ma myśli samobójcze. Dzieci powinny radzić sobie z takimi emocjami z pomocą samoświadomości. Świadomi powinni być również rodzice, których metody wychowania mają ogromny wpływ na dziecięcą psychikę.

Depresja u dzieci i nastolatków jest nie mniej ważnym problemem co depresja u dorosłych. Rodzice często nie są świadomi tego, że typowym objawem młodzieńczego buntu jak agresja, zmienność nastrojów czy lenistwo, mogą być tak naprawdę objawami depresji. A ta może wyniszczyć organizm i często doprowadzić do tragedii.

Objawy młodzieńczej depresji
Do niedawna uważano, że rozwój poznawczy u dziecka nie jest na tyle zaawansowany, aby mogła pojawić się u niego depresja, a zespół depresyjny może pojawić się dopiero po zakończeniu okresu dojrzewania. Obecnie lekarze są pewni, że depresja może dotyczyć także dzieci i młodzież. Objawy różnią się od tych, które możemy zaobserwować u dorosłych. Często też są inne niż te, które zazwyczaj kojarzą się nam z depresją.

Zazwyczaj mówiąc o depresji, myślimy o smutku, przygnębieniu i apatii. U młodzieży jednak objawy te mogą być nasilone w bardzo małym stopniu lub nie pojawić się w ogóle. Bardzo często jednak mamy do czynienia z arogancją, agresją czy abnegacją. Dlatego tak łatwo pomylić objawy depresji z młodzieńczym buntem. Zdarza się, że choroba objawia się w sposób fizyczny – bóle głowy czy brzucha. Cierpienie, które towarzyszy temu schorzeniu, staje się przyczyną braku nadziei i sensu życia. Niejednokrotnie może prowadzić do samobójstwa. Wiele tragedii nie musiałoby się wydarzyć, gdyby tylko poświęcić dzieciom więcej czasu i uwagi. Warto jest dowiedzieć się, jakie dziecko ma marzenia, oczekiwania czy kłopoty. Coś co dla nas jest zupełnie nieważne, może okazać się dużym problemem dla naszego dziecka.

Ważne: chorują nawet 6-latki
Około 2% dzieci jest dotknięte depresją jeszcze przed okresem dojrzewania, a ok. 30% dzieci z tej grupy w dorosłym życiu dotknięte jest przez depresję endogenną. Choroba u dzieci do 14 roku życia objawia się zupełnie inaczej niż u dorosłych. Dzieję się tak ze względu na to, że psychika dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Diagnoza jest utrudniona przez występowanie cech typowych dla danego wieku. Dzieci bywają kapryśne, hałaśliwe, czasem agresywne, nadmiernie aktywne i mają problemy z koncentracją, jednak rzadko są smutne. Często ich zachowanie jest mylone z zachowaniem dzieci cierpiących na ADHD.

Dodatkowymi objawami są kłopoty ze snem. Dziecko ma trudności z zasypianiem lub jest śpiące cały czas. Nie przybiera na wadze zgodnie z wyznaczonymi normami. Nie chce chodzić do szkoły, ma problemy z nauką i obwinia się o wiele rzeczy. Otwarte dzieci staja się nieśmiałe, a spokojne nadpobudliwe.

Depresji u dzieci w wieku 6-12 lat mogą towarzyszyć także dolegliwości fizyczne: ból brzucha, głowy, biegunki, zaparcia, brak apetytu, moczenie nocne. Jeżeli zauważasz, że twoje dziecko ma problem, skonsultuj się natychmiast z psychologiem lub psychoterapeutą.