Aby umówić się na wizytę i skorzystać z naszych usług prosimy zadzwonić pod numer:
Problemy psychiatrii dziecięcej
U bielskich pacjentów coraz częściej diagnozuje się choroby psychiczne po nowotworach i problemach kardiologicznych. Coraz więcej schorzeń z dziedziny psychiatrii diagnozowanych jest u dzieci i młodzieży. Tymczasem w Bielsku-Białej dopiero tworzony jest oddział psychiatrii dziecięcej.
Z chorobami psychicznymi zmaga się coraz więcej młodych osób. Z raportu Konsultanta Krajowego wynika, że pomocy psychiatrycznej i psychologicznej wymaga około 630 tys. dzieci i młodzieży. Ostatecznie pomoc uzyskuje ok. 179,5 tys. z nich, a przez dwa lata liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. Ponad 8 tys. pacjentów ma mniej niż trzy lata. Tylko w ub. roku wśród dzieci do trzeciego roku życia z szeroko pojętej pomocy psychiatrycznej skorzystało aż 8,1 tys. pacjentów, w grupie wiekowej 4-6 lat - ponad 23 tysiące, a wśród młodzieży do 18. roku życia prawie 148 tysięcy.
U dzieci najmłodszych najczęściej rozpoznawane są zaburzenia ze spektrum autyzmu, nadpobudliwość psychoruchowa i różnego rodzaju upośledzenia umysłowe. Szacuje się, że takie objawy może mieć jedno na 100 dzieci. Ostateczna odpowiedź, czy dziecko jest autystyczne przychodzi w okolicach 6. roku życia. Jak rozpoznać autyzm u dziecka? Jest szereg szczegółów, na które rodzice powinni zwracać szczególną uwagę. Wśród nich wymienia się m.in. możliwość nawiązania i utrzymania kontaktu wzrokowego. Specjaliści zwracają uwagę na rozwój mowy. Jeśli dziecko nie mówi do drugiego roku życia, warto skonsultować się z psychologiem. Innym ważnym czynnikiem jest zachowanie dziecka w grupie.
Należy pamiętać, że nieleczony autyzm może skończyć się upośledzeniem funkcjonowania w przyszłości, podobnie jak zbagatelizowana depresja, na którą coraz częściej zapadają nastolatki. Ludzie młodzi są bardziej wrażliwi na problemy, a tym samym bardziej narażeni na stres. Kłopoty z nauką, coraz większe wymagania, niepewność co do przyszłości i inne zmiany kulturowe czy światopoglądowe mają wpływ na młodych ludzi. To wszystko sprawia, że coraz więcej nastolatków gubi się w oczekiwaniach wobec samych siebie.
Coraz częstszym problemem jest anoreksja i bulimia. Obserwujemy kult „chudości”, nieprzemyślane piętnowanie osób otyłych, przez co nastolatki czują się niejako w „obowiązku” dopasować się do panujących trendów w obawie przed niepochlebnymi komentarzami rówieśników. Co jeszcze powinno budzić niepokój rodziców? Problemy z nauką oraz snem, a także jeśli dziecko z niewyjaśnionego powodu traci zainteresowanie przyjaciółmi i porzuca zainteresowania. W taki sposób mogą objawiać się pierwsze symptomy depresji. Najważniejsza jest obserwacja dziecka, rozmowa z nim i w razie zauważenia problemu, brak obaw przed konsultacją z lekarzem specjalistą.
Niestety, wciąż dużym problemem jest brak specjalistów i oddziałów psychiatrii dziecięcej. W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej dopiero tworzony jest oddział psychiatrii dziecięcej (obecnie najbliższa taka placówka znajduje się w Sosnowcu). Trafiają tam więc wszystkie dzieci wymagające hospitalizacji z powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego. W naszym mieście można otrzymać pomoc od dwóch specjalistów w poradniach lub placówkach prywatnych.
Problem psychiatrii dziecięcej będzie jednym z tematów III Podbeskidzkiej Konferencji Medycznej, która odbędzie się 1 kwietnia o godz. 9.00 w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej. Nasz portal jest partnerem medialnym wydarzenia. Szczegóły dostępne są TUTAJ.
Natalia Klemens
Artykuł opublikowano w portalu: www.bielsko.biala.pl