Potrzebują wsparcia w trudnym czasie

Działające od niedawna hospicjum stacjonarne im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej pomaga chorym w cierpieniu, ale wciąż potrzebuje wsparcia. Środki na doposażenie placówki będą zbierane na III Podbeskidzkiej Konferencji Medycznej. Licytację poprowadzi aktor Kuba Abrahamowicz.Potrzebują wsparcia w trudnym czasie

W dzisiejszych czasach kultu zdrowia i młodości tematyka śmierci oraz cierpienia wydają się być tematem tabu. O śmierci nie potrafimy i nie chcemy mówić, nierzadko nie umiemy spojrzeć śmiertelnie chorej i cierpiącej osobie w oczy. „Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś” - te słowa Ronalda Reagana najlepiej oddają ideę, jaka przyświeca bielskiemu stacjonarnemu hospicjum dla osób w terminalnym stanie choroby nowotworowej.

To pierwsze tego typu miejsce w mieście, które powstało dzięki pracy wielu ludzi oraz Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Od roku 2004, gdy powołano stowarzyszenie, przez sześć lat gromadzone były środki, dzięki którym w 2010 roku rozpoczęto przebudowę oraz dobudowę pawilonu do budynku przy ul. Zdrojowej 10. Dzięki bielszczanom udało się również pozyskać fundusze z pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Budowa kosztowała 9,6 mln zł. Obecnie placówka dysponuje 28 łóżkami dla chorych, a pobyt pacjentów w hospicjum jest bezpłatny.

Głównym założeniem Hospicjum im. Jana Pawła II jest pomoc dla tych, którzy w związku ze swoją chorobą potrzebują nieustannej opieki oraz niezbędnego wsparcia w najtrudniejszym dla nich czasie. To zapewnienie pomocy medycznej i psychologicznej, a przede wszystkim trwanie przy pacjencie, by jego ostatnia droga była jak najmniej bolesna, a pełna szacunku i godności, na którą zasługuje każdy z nas. Zrozumienie nieodwracalnych zmian i oswajanie śmierci to jedno z ważniejszych zadań, ale i misja tej placówki.

Podczas III Podbeskidzkiej Konferencji Medycznej odbędzie się licytacja, z której cała zebrana kwota przeznaczona zostanie na rzecz bielskiego hospicjum. Licytację charytatywnie poprowadzi aktor Kuba Abrahamowicz. Konferencja odbędzie się 1 kwietnia o godz. 9.00 w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej. Nasz portal jest partnerem medialnym wydarzenia. Szczegóły dostępne są TUTAJ.

Karolina Laurentowska

 

Artykuł opublikowano w portalu: www.bielsko.biala.pl