Czym jest mutyzm wybiórczy?

Mutyzm wybiórczy – zaburzenie lękowe. Polega na wybiórczości mówienia – dziecko lub osoba dorosła milczy w stosunku do niektórych osób i w pewnych sytuacjach, podczas gdy w bezpiecznym dla siebie środowisku (najczęściej w domu) mówi swobodnie.

Mutyzm Wybiórczy - czyli o dzieciach,które czasami milczą

Mutyzm Wybiórczy - czyli o dzieciach,które czasami milczą

Mutyzm wybiórczy najczęściej ujawnia się we wczesnym dzieciństwie (ok. 3–5 roku życia). Diagnozować go można już po 4 tygodniach milczenia w danym miejscu np.: w przedszkolu.

Im wcześniejsze rozpoznanie problemu i wprowadzenie modyfikacji w środowisku domowym i przedszkolnym/szkolnym, tym większe prawdopodobieństwo, że problem się nie utrwali.

Mutyzm wybiórczy „sam nie przejdzie”, jak również nie jest czymś, z czego „się wyrasta”. Co więcej, osoby, które nie otrzymały odpowiedniej pomocy narażone są na fobie szkolną, społeczną czy depresję.

Czym charakteryzuje się dziecko z mutyzmem wybiórczym?

 • w domu jest rozgadane i „buzia się mu nie zamyka”, natomiast w przedszkolu/szkole milknie
 • czuje duży niepokój, kiedy jest zmuszane do mówienia
 • nie lubi zmian, szczególnie tych niezapowiedzianych
 • nie lubi być w centrum uwagi
 • ma „kamienną twarz”, w sytuacji stresowej „sztywnieje”
 • może być nadwrażliwe na wszelkie doznania zmysłowe (dotyk, zapach, dźwięk).

Co zrobić, jeśli podejrzewasz u swojego dziecka mutyzm wybiórczy?

 • zapoznaj się z tematyką mutyzmu wybiórczego, wiele wartościowych materiałów dotyczących tego zaburzenia znajdziesz na stronie: www.mutyzm.org.pl

 • aby lepiej zrozumieć, z czym może zmagać się Twoje dziecko możesz przeczytać książeczkę „Mutyzm wybiórczy – czyli o dzieciach, które czasami milczą”. Zrozumienie to ważny krok w pomocy Twojemu dziecku

 • zgłoś się na badanie do psychologa i na konsultację z lekarzem psychiatrą, aby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę mutyzmu wybiórczego

 • jeżeli diagnoza zostanie potwierdzona, to poproś psychiatrę o zaświadczenie lekarskie, dzięki któremu będziesz mógł starać się w rejonowej poradni psychologiczno - pedagogicznej o opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (jeżeli dziecko jest w wieku przedszkolnym) lub o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym (jeżeli dziecko jest w wieku szkolnym). Dzięki tym dokumentom Twoje dziecko ma większą szansę na otrzymanie odpowiedniej pomocy w przedszkolu/szkole

 • jak najszybciej podejmij oddziaływania terapeutyczne w miejscu występowania mutyzmu wybiórczego

 • rola psychologa to rola terapeuty – konsultanta, będącego przede wszystkim wsparciem dla rodzica i placówki (zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci), większą rolę w kontakcie z samym pacjentem odgrywa w przypadku młodzieży i osób dorosłych.

Dzięki szybkiemu rozpoznaniu oraz odpowiedniej terapii dzieci mają szansę na pokonanie lęku przed mówieniem, zanim mutyzm wybiórczy zdąży się utrwalić.

Bardzo istotna jest współpraca w triadzie: rodzic-nauczyciel-terapeuta.

W złączonym linku broszura informacyjna.

Mutyzm Wybiórczy - czyli o dzieciach,które czasami milczą

Mutyzm Wybiórczy - czyli o dzieciach,które czasami milczą

Mgr Kamila Fijak