Aby umówić się na wizytę i skorzystać z naszych usług prosimy zadzwonić pod numer:
Czym jest mutyzm wybiórczy?
Mutyzm wybiórczy – zaburzenie lękowe. Polega na wybiórczości mówienia – dziecko lub osoba dorosła milczy w stosunku do niektórych osób i w pewnych sytuacjach, podczas gdy w bezpiecznym dla siebie środowisku (najczęściej w domu) mówi swobodnie.
Mutyzm wybiórczy najczęściej ujawnia się we wczesnym dzieciństwie (ok. 3–5 roku życia). Diagnozować go można już po 4 tygodniach milczenia w danym miejscu np.: w przedszkolu.
Im wcześniejsze rozpoznanie problemu i wprowadzenie modyfikacji w środowisku domowym i przedszkolnym/szkolnym, tym większe prawdopodobieństwo, że problem się nie utrwali.
Mutyzm wybiórczy „sam nie przejdzie”, jak również nie jest czymś, z czego „się wyrasta”. Co więcej, osoby, które nie otrzymały odpowiedniej pomocy narażone są na fobie szkolną, społeczną czy depresję.
Czym charakteryzuje się dziecko z mutyzmem wybiórczym?
- w domu jest rozgadane i „buzia się mu nie zamyka”, natomiast w przedszkolu/szkole milknie
- czuje duży niepokój, kiedy jest zmuszane do mówienia
- nie lubi zmian, szczególnie tych niezapowiedzianych
- nie lubi być w centrum uwagi
- ma „kamienną twarz”, w sytuacji stresowej „sztywnieje”
- może być nadwrażliwe na wszelkie doznania zmysłowe (dotyk, zapach, dźwięk).
Co zrobić, jeśli podejrzewasz u swojego dziecka mutyzm wybiórczy?
-
zapoznaj się z tematyką mutyzmu wybiórczego, wiele wartościowych materiałów dotyczących tego zaburzenia znajdziesz na stronie: www.mutyzm.org.pl
-
aby lepiej zrozumieć, z czym może zmagać się Twoje dziecko możesz przeczytać książeczkę „Mutyzm wybiórczy – czyli o dzieciach, które czasami milczą”. Zrozumienie to ważny krok w pomocy Twojemu dziecku
-
zgłoś się na badanie do psychologa i na konsultację z lekarzem psychiatrą, aby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę mutyzmu wybiórczego
-
jeżeli diagnoza zostanie potwierdzona, to poproś psychiatrę o zaświadczenie lekarskie, dzięki któremu będziesz mógł starać się w rejonowej poradni psychologiczno - pedagogicznej o opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (jeżeli dziecko jest w wieku przedszkolnym) lub o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na zagrożenie niedostosowaniem społecznym (jeżeli dziecko jest w wieku szkolnym). Dzięki tym dokumentom Twoje dziecko ma większą szansę na otrzymanie odpowiedniej pomocy w przedszkolu/szkole
-
jak najszybciej podejmij oddziaływania terapeutyczne w miejscu występowania mutyzmu wybiórczego
-
rola psychologa to rola terapeuty – konsultanta, będącego przede wszystkim wsparciem dla rodzica i placówki (zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci), większą rolę w kontakcie z samym pacjentem odgrywa w przypadku młodzieży i osób dorosłych.
Dzięki szybkiemu rozpoznaniu oraz odpowiedniej terapii dzieci mają szansę na pokonanie lęku przed mówieniem, zanim mutyzm wybiórczy zdąży się utrwalić.
Bardzo istotna jest współpraca w triadzie: rodzic-nauczyciel-terapeuta.
W złączonym linku broszura informacyjna.
Mgr Kamila Fijak